top of page
  • Barbara Tesařová

Alopecia areata

Co je vlastně alopecie? Dá se léčit? Jak to probíhá? Spousta otázek. Nejsem odborník, takže vám správné odpovědi bohužel nedám, ale ráda vám přiblížím, jak to probíhalo u mě a co jsem vyzkoušela za léčby.

 

Alopecia areata. Poprvé jsem to slyšela, myslím, že někdy v mých 13 letech. Malé lysé kolečko v mých vlasech. Panika. Mamí, co to je, co s tím, co budeme dělat?


Máma mě vzala ke své kožařce, která teď už bude hluboko v důchodu, protože už předtím tam byla jedním krokem. Diagnostikovala, že mám právě jen částečný výpadek vlasů, který se označuje alopecia areata. Poslala mě na různá krevní vyšetření i na vyšetření štítné žlázy. Všechno ale bylo v naprostém pořádku. Nejdřív mi dávala nějaké doplňky stravy, kolagen a podobnou výživu. Jenže se mi dělaly další lysá místa a tak přišla na řadu léčba peroxidem (říká se tomu sněžení). Jako větší hell už je asi jen porod (co já vím, jinak jsem zdravá, takže jsou asi i horší věci). Pamatujete si pálení bradavic z mládí, jo tak přesně to samý, ale na docela velké ploše. Překvapivě ale tohle dráždění kůže pomáhá, když máte jedno dvě místečka. Vlasy mi zase dorostly, ale po pár letech se to zase vrátilo a takhle to pokračovalo celou střední.

Co vám budu povídat, na základce jsem nosila rovnátka a teď ještě toho trochu. Pro puberťačku učiněné zlo. Jenže to jsem ani zdaleka nevěděla, co teprve přijde.


Alopecie je podle všeho autoimunitní onemocnění, jehož přesnou příčinu bohužel nikdo nezná. Jestli jste si mysleli, že vlasy padají jen chlapům po třicítce, tak bohužel už dávno ne. Alopecie začíná být nepříjemným trendem. Jednou jsem nad tím hluboce přemýšlela a co když prostě jsme jen v evoluci trochu dál a naše těla už nepotřebují vlasy a chlupy, aby naši pokožku chránily? Jsou druhy psů a koček, kteří se prostě vyvinuly do bezsrstých variant.

Dobře, dost utopie, to nechám pro vědce. Alopecie mezi námi určitě už byla, ale možná kvůli moderní hektické době začíná trápit víc a víc lidí. Většina doktorů zastává názor, že jde o onemocnění stresové. Tedy důsledkem nějakého stresu nám vlasy vypadají. Jestli je to pravda je těžko dokazatelné. Jako první se většinou testují hormony štítné žlázy, protože mnohdy padání vlasů doprovází právě problém se štítnou žlázou. Ale spousta lidí je na tom jako já, zdraví jak řípa, ale stejně je někde něco špatně.


Pokračování příště...

351 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page