top of page
  • Barbara Tesařová

Září je měsícem alopecie

Začátek školního roku, začátek podzimu, ale také měsíc věnovaný osvětě ohledně alopecie. Pojďte se mnou o alopecii mluvit, šiřte své příběhy dál!

 

Nestyďte se. Nemáte za co. Alopecie je onemocnění, vy jste si to nevybrali, že vám vlasy vypadaly a pokud to vaše okolí neumí přijmout, asi je na čase se od takových lidí odstřihnout. Všichni se měníme, vyvíjíme a mění se i naše myšlenky a pocity. Je v pořádku se přestat stýkat s lidmi, kteří nepřijímají naše odlišnosti. Naopak, obklopte se lidmi, kteří vás berou takové, jací jste.


Co a alopecii víme

Že nic nevíme. Ne, tak něco málo víme. Je to autoimunitní onemocnění, které vás postihne z hned několika příčin – stres, přidružené onemocnění štítné žlázy, reakce na očkování nebo jiný zásah do imunitního systému. První zmíněný je takový chyták, nemusíte se ani cítit extrémně ve stresu, ale vaše tělo to tak vyhodnotí. Asi chápete, že není úplně jednoduché odstranit ze života tyto docela složité příčiny, tím pádem ani jednoduchý návod na to, jak dostat své vlasy zpět a někomu se to nepovede za celý život. Proto rada nad zlato, zkuste svou nemoc přijmout a smířit se s ní.

Možnosti léčby

Možností je docela dost od léků, po mastičky a vodičky až drastičtější léčbu, žádná z nich ale neřeší tak úplně podstatu, proto se většinou stane, že vám vlasy třeba dorostou, ale za pár měsíců, let, opět vypadají. Zkuste se tedy obecně starat o své tělo a duši, můžete tomu předejít.


Co s tím

Přijmout nemoc, chodit naholo, se šátkem nebo v paruce (můžete být každý den jiný člověk). Mluvit o tom, ať lidé vědí, že neumíráte na rakovinu a že se jim to může klidně také stát. Takové to genetické vypadávání vlasů u mužů i žen s přibývajícím věkem není nic jiného než forma alopecie.

Dnes si už můžete nechat vytetovat velmi realistické obočí, oční linky, nechat si nastřelit vlasy nebo vytetovat. Některé možnosti jsou samozřejmě dost finančně náročné, ale pokud po tom toužíte, dneska se dá udělat fakt všechno. Pokud vám ovšem vypadaly i chlupy po těle, bohužel je úplně nenahradíte. Budete náchylnější na respirační nemoci (chloupky v nose a uších), můžete mít problémy s očima (nemáte řasy a obočí, které je chrání), ale s tím vším se dá také bojovat.


Já s oblibou říkám, že jsem ráda, že jsem vlastně jinak naprosto zdravá, v takovém případě vem vlasy čert. Můžete se těšit v toho, že se nemusíte holit (když nemáte chlupy), nemusíte řešit vypadané vlasy všude po zemi a ucpaný odpad, neležíte si na vlasech v noci nebo si je nezavíráte do zipů, nebudete řešit šediny, nemusíte pořád hledat gumičky, neutrácíte za kadeřníka (jen za paruky) a v létě se vám nepotí hlava.


74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Dostupná léčba

Již jsem tu ve své cestě s alopecií několik možných způsobů léčby zmínila, ale ještě jsou další. Pojďme si to shrnout.

Nový zázračný lék na alopecii?

FDA tedy americký Ústav pro kontrolu léčiv schválil Olumiant (baricitinib) jako lék na alopecii areatu.

Comments


bottom of page