top of page
  • Barbara Tesařová

Vlaďka: Snažím se soustředit na to pozitivní, co mi alopecie dala

Vlaďka je s alopecií docela nováček, je to pouhý rok, co jí vlasy vypadaly. I přesto se s tím vyrovnala velmi rychle a dobře, určitě jí pomohlo i tetování „vlasů“ po celé hlavě, které absolvovala. Jaké to bylo?

 

Kdy a jak to u tebe s alopecií začalo?

Je asi možné, že to bylo po očkování na covid. Bylo to loni v červenci, takže je to teď rok. Brutálně mi začaly padat vlasy, během tří týdnů bylo 90 % vlasů fuč. Měli jsme zaplacenou dovolenou, já úplně vyřízená, nikam se mi nechtělo. Brečela jsem, byla jsem zoufalá, že nikam nebudu chodit, že to je ostuda apod.


Ale odjeli jsme na dovolenou, vzala jsem si šátky a klobouky a nějak to přežila. Když jsme se vrátili domů, tak jsem si udělala pěkný večer s vínem s mojí nejlepší kamarádkou a ta mě oholila, což mi pomohlo. Zjistila jsem, že holá hlava je super. Koupila jsem si pro jistotu jednu paruku z umělých vlasů, ale když jsem viděla tu holou hlavu a paruku, říkala jsem si, že to bude lepší bez, že paruky nebudou kamarádky. Pořídila jsem si pak tedy i paruku z pravých vlasů, abych měla na nějaké příležitosti, ale leží mi doma v šuplíku. No celé léto jsem nedělala nic jiného, než řešila vlasy.

Já s Vlaďkou na Pikniku rovnosti tváří


Zkoušela jsi nějakou léčbu?

Začala jsem hned chodit na kožní, zkoušela jsem dusík a potom mi doktorka i nabídla kortikoidy. Po prvních injekcích mi během 14 dnů hodně začaly růst vlasy, napíchala mě pak znova a všechno to zase vypadalo. Na hlavě mi navíc zůstaly důlky. Víc už jsem pak nechtěla. Objednala jsem se i do Centra zdravých vlasů v FNKV. Udělali trichologické vyšetření a vyšlo, že mám alopecii areatu. Nabídli mi difencypron, abych tam dojížděla na aplikaci. Když jsem se dozvěděla, co to obnáší, že mi to vlastně vytvoří v těle zánět, tak to jsem se zasmála a vůbec to nechtěla zkoušet, ani nic dalšího. Krevní testy, vše bylo v pořádku. Mám to v rodině, mé sestřenky dcera to má také, už asi 15–20 let.


Rozhodla jsi se vlasy shodit a nechat si je po celé hlavě vytetovat, řekni lidem o tom zážitku. Bolelo to? Kolik to stálo? Jak to probíhá?

Viděla jsem ve skupině Alopecie na FB, že si Jitka Zmeškalová nechala potetovat hlavu „vlasy“, zároveň dávali 13. komnatu se Sárou Struhařovou, která také trpí alopecií a také si nechala natetovat hlavu. Mě to nadchlo, říkala jsem si, že to je přesně moje cesta. Holá hlava se mi líbila, ale neměla jsem koule chodit jen tak.


Domluvili jsme se s Davidem, který tetuje v Olomouci, že přijedu a podívá se na to. Celou hlavu ještě netetoval, takže to pro něj byla taky výzva. Začali jsme, byl to vopruz, dohromady třeba 10 hodin práce, jeli jsme celý den. Vzal si cenu za celou hlavu, ne podle počtu návštěv (40 000 Kč). Byla jsem tam asi osmkrát na korekci, protože ze začátku to nebylo vůbec vidět. Bylo to i psychicky náročné, když člověk ze začátku neviděl výsledek. Jeho přístup byl super, pouštěl mi filmy, podporoval mě. Sám už měl co dělat, bylo to náročné. Předtím dotetovával jen chlapům kouty nebo cédéčka. Trvalo to od září do prosince, než to bylo fakt hotové. Pak jsem ale s holou hlavou vyrazila na závěr tanečních mého syna a byla jsem moc spokojená. A od té doby chodím pořád s holou hlavou, v zimě tedy s čepicí.

Vlaďka zkoušela i paruky, ale nebylo to ono...


Vlasy ti začaly v poslední době růst, stejně máš holá místa, jak se cítíš? Bojíš se, že vše zase vypadá?

Někdy v březnu mi začaly dorůstat vlasy, nejdříve vzadu, pak kouty, já jsme si to teda holila, abych to měla vizuálně po celé hlavě stejné. Pak zas něco začalo vypadávat. Ale od dubna mám docela kštici, pár vypadaných míst mám, ale jinak vlasů hodně. Ale kdo ví, třeba to zase vypadá všechno, pořád to pracuje. Pokud mi to zase vypadá celé, tak to budu brát určitě těžce, ale budu s tím žít celý život a musím s tím počítat, že se to bude vracet.


Musím říct, že jsem si snad více zvykla na to holou hlavu a přijdu si skoro divně, když tam nějaké vlasy mám. Jsem nasraná, že nemám vlasy a upoutávám pozornost, ale už nebrečím, normálně žiju, dělám všechno jako dříve. Je to blbost myslet si, že bez vlasů někam nemůžu. Něco jsem si vyslechla, když jsem byla u nás na plese, blbé poznámky, ale neřeším to.

Ve vlasech se jí ale objevují opět vypadaná kolečka


Co ti nejvíce pomohlo situaci zvládat?

V prvních chvílích se člověk může cítit, že mu končí svět. Ale všechny bych chtěla podpořit, že to není konec světa, že je to naopak ještě lepší. Žít s alopecií je fajn, alopecie mi přinesla i dobré věci. Vážím si každé chvíle s mojí rodinou, snažím se víc žít přítomností, vážím si všech malých věcí, dřív jsem to brala jako samozřejmost. Je potřeba myslet na to, co máme, a ne na to, co jsme ztratili (vlasy), je to opravdu malá oběť. Vážím si toho, že tu mohu být, že vidím své děti vyrůstat. To je pro mě nejdůležitější.


259 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page