top of page
  • Barbara Tesařová

Nový zázračný lék na alopecii?

Určitě jste ty zprávy už slyšeli, proběhlo to všemi médii i různými sociálními kanály. Americký Ústav pro kontrolu léčiv a nyní také 'český Úřad pro potraviny a léčiva chválil Olumiant (baricitinib) jako lék na alopecii areatu. Sice je to skvělá zpráva, ale o úplnou spásu bohužel nejde. Jeho účinnost se ve studii prokázala jen zhruba u 40 % zúčastněných.

 

Píše se o zázraku, ale já si myslím, že to bude jen jeden z mnoha. Již teď se některé formy léčby těší úspěšnosti u nějakého procenta lidí, bohužel přesné výsledky v ČR natož světově nejsou dohledatelné. Po delším užívání byl skoro 100% návrat ochlupení u těch, kterým zabral, ale 40 % je v celkovém měřítku docela málo, a ještě musíme brát v úvahu, že jde pouze o alopecii areatu. Tedy ne universalis, totalis nebo androgenní alopecii.

Lék je původně pro pacienty s revmatoidní artritidou a používal se také při léčbě covidu. Nicméně má také dost ne úplně skvělých vedlejších účinků. Nicméně, lék byl schválen už i v ČR a je možné si ho nechat předepsat v FNKV na alopecii (možná i jinde, zatím to zveřejnil pouze doktor Stefanis, ke kterému chodím). Zdůrazňuje ovšem, že jde o lék na alopecii areatu (při větší ztrátě vlasů nemusí mít takový účinek) a je to na dlouhodobé užívání. Je to dost drahý lék, ale měla by ho proplácet pojišťovna, nicméně je potřeba si k tomu nejprve dohledat informace nebo se informovat přímo u své pojišťovny.


Já se do toho zatím určitě nechystám, vyzkoušela jsem hodně spíše kožních preparátů, a cpát do sebe něco horem dolem dovnitř mě momentálně neláká. Nechám se překvapit výsledky.


Mrkněte třeba ještě na tento článek od Czech Sight.

311 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

V této nemocnici jsem dohromady strávila několik týdnů a s jejich péčí jsem spokojená. Doporučuji vám navštívit Centrum zdravých vlasů.

Shrnutí mé léčby alopecie za poslední roky.

Již jsem tu ve své cestě s alopecií několik možných způsobů léčby zmínila, ale ještě jsou další. Pojďme si to shrnout.

bottom of page