top of page
  • Barbara Tesařová

Katka: Vždycky jsem věřila, že mi vlasy zase dorostou zpátky

Podnikatelka Katka měla 25 let problém s alopecií areata. Když se přidaly další zdravotní problémy a strach o vlastní podnikání, vypadaly jí skoro všechny vlasy a chlupy. Teď chodí hrdě s oholenou hlavou a věří, že vlasy jednou dorostou samy. Jaký je celý její příběh?

Jak u vás alopecie začala?

Je to už asi 26 let. Po maturitě jsem zjistila, že mám hlavu plnou holých koleček. Tak jsem začala plašit, co to je. Vůbec jsem to neznala. Přišlo klasické kolečko doktorů a bylo mi sděleno, že to je alopecie areata. Doktoři, u kterých jsem byla, se tím ale moc nezabývali. Dali mi nějaké vodičky a pak to začalo samo zarůstat, tak jsem to přestala řešit. V průběhu let se mi ty kolečka objevily zase, třeba v návaznosti na hormonální změny nebo stres, ale zase to zarostlo. Já mám své vlasy velmi husté, takže mi to nikdy nevadilo, vždy jsem to překryla. Prostě to tu bylo se mnou a nenapadlo mě, že by to někdy třeba nezarostlo nebo vypadalo více.


Ale ono se to nedávno změnilo, je to tak?

Asi před dvěma lety se mi udělalo jedno velké ložisko, na místě, kde jsem předtím nikdy výpadek neměla. Nakonec zarostlo, ale před rokem se udělalo znova a k tomu další všude po hlavě. A třeba do měsíce, do dvou, jsem měla dvě třetiny vlasů pryč. Vypadaly mi i chlupy po těle, zatím kromě řas. Tak jsem opět začala řešit, co s tím. Zase jsem zašla k doktorům. Zkoušela jsem sněžení, vitamíny zevnitř, zvenku, ale nic nezabíralo. Pak jsem se rozhodla, že ty vlasy shodím. Už jsem byla ve fázi, kdy jsem nosila jen šátky i doma, nemohla jsem se na sebe dívat. Byla jsem jak strašidlo, pár vlasů na hlavě. Tak jsem to před půl rokem oholila a přišla úleva. Opravdu velká. Říkala jsem si, proč jsem to neudělala dříve.

Katka s vlastními vlasy a v paruce


A přihodilo se před těmi dvěma lety něco, co to spustilo?

Prodělala jsem opravdu zlý zánět dutin, který začal zánětem zubu. Paní doktorka mi vytrhla ten zub a z toho to šlo na ty dutiny. Na ORL jsem dostala několikery antibiotika, ale nemohli jsme se toho zbavit. Tím jsem zjistila, že mám problém se štítnou žlázou. To všechno podle mě mělo vliv. A také koronavirus a stres. Já podnikám a loňský rok byl šílený, měla jsem skoro rok zavřený krám a výrobnu, dělám přírodní kosmetiku a mýdla Namydlená Káča. Takže existenční strach. Celý život se také potýkám s atopickým ekzémem, opravdu jsem to občas měla hodně ošklivé, po celém těle, bolelo mě to. A teď poslední rok jsem úplně čistá, bez problémů. Takže nemám ekzém, ale nemám i vlasy. (smích)


Takže jste nosila pak dále šátky nebo i třeba paruku nebo vůbec nic?

Zakoupila jsem paruku, ale střídám to. Někdy s parukou, šátek už nenosím a spíš chodím úplně „naostro“. Mám myslím pěknou paruku, z pravých vlasů, ze začátku jsem ji nosila pořád. Ale pak jde člověk otevřít pošťačce a najednou bude bez ní. Přišlo mi, že bych mátla lidi, kdybych to jednou měla tak a jindy onak. Tak jsem prostě začala vyrážet bez ní a paruku si vezmu občas.


Jak jste na tom teď s vlasy?

Teď mám tak na polovině hlavy vlasy, docela i husté. Naordinovala jsem si, že musím zvolnit a začala jsem léčit štítnou žlázu. Byla jsem v obchodě pořád, mám to vlastně u mě v domě, takže jsem tam byla od rána do večera. Změnila jsem pracovní dobu, snažím se hodit do klidu a třeba to bude lepší. Něco lehce zarůstá. Ty chlupy mi tolik nevadí teda. (smích) Obočí jsem si nechala vytetovat, to se mi docela líbí. Na doktory jsem se vyprdla, nechtěla jsem do sebe pořád něco cpát, co nezaručuje výsledky. Občas beru nějaké vitamíny a přírodní věci, ale spíš nic a pracuji spíše na sobě.

Jak se k tomu postavilo vaše okolí?

Ze začátku to věděla jen má rodina, manžel a děti, ty už jsou veliké (16 a 19 let). Mladší syn z toho byl trochu vedle, pořád nevěděl, jak to uchopit. Manžel to vůbec neřešil a dcera byla zlatá, dokonce mi pak říkala, že si jí i více líbím plešatá než s parukou. (smích) Syn si pak také zvyknul. Řešila jsem dost to okolí, hlavně v obchodě. Jak před ty lidi předstoupit. Bála jsem se, že se každý bude ptát, že to pozná. Lidi na vás koukají se šátkem, nebo když jste naholo. Tak jsem to zveřejnila na Facebooku a bylo. Zafungovalo to. Občas se o tom někdo chce pobavit, ale nekoukají na mě tak lítostivě.


Známe se přes skupinu o alopecii na Facebooku, pomohla vám nějak?

Hrozně moc. Strašně se mi to líbí, že máme takovou komunitu. Vidím, že v tom nejsem sama a přečtu si různé rady a tipy nejen o léčbě, ale i o parukách a další. Člověk vidí více pohledů na věc. Je to určitě super, že se mezi sebou můžeme svěřit.

913 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Co je vlastně alopecie? Dá se léčit? Jak to probíhá? Spousta otázek. Nejsem odborník, takže vám správné odpovědi bohužel nedám, ale ráda vám

bottom of page