top of page
  • Barbara Tesařová

Jak jsem se stala eko bio matkou, ani o tom nevím

Lidi hrozně rádi škatulkují a ohledně mateřství jsou teď oblíbené škatulky eko, bio, lesany atd. Jenže i když to úplně neplánujete, někdy se do těhle škatulek dostanete. A ono to vlastně není vůbec špatný.

 

Rozhodně nechci nikomu radit, jak má co dělat se svým dítětem. Je to pouze vaše věc. Chci vám jen přiblížit, jak to dělám já. A taky si nemyslím, že to je nejlepší a jediná správná cesta.


O ekologii se zajímám už nějakou dobu, hodně jsem jako mladší sledovala Greenpeace, ale z těch jsou teď takový eko nácci. Nicméně vždycky mě zajímalo, co mohu udělat pro přírodu jinak. Hodně věcí jsme udělali nebo ještě udělat chceme i na našem domě. Třeba splachovat dešťovou vodou, vegetační střechu apod. Samozřejmě kompostujeme, i psí hovínka (máme dva psy), třídíme, mám svoje pytlíčky na ovoce a zeleninu, nekupuju jednorázové plastové tašky atd.


Když jsme plánovali dítě, tak jsem se samozřejmě zamýšlela i nad tím, co s tím nekonečným odpadem v podobě plen a jednorázových ubrousků. Nakonec jsem se, i přes vytřeštěné oči některých mých kamarádek a známých, rozhodla pro látkové pleny. Ne, nejsou to látkové pleny, ve kterých jsme byli my. Vypadá to jak normální plena s kalhotkami, nemusí se to vyvářet, stačí vyprat na 60° a pak dát do sušičky. Ano, i to, že se perou a dávají do sušičky, je ekologičtější než jich 10 denně vyhodit do koše. K tomu jsem si pořídila perlan a na utírání zadku a rukou používám svoje vlastní, pratelné ubrousky. Když jsem byla v tom, pořídila jsem si i pratelné prsní vložky a odličovací tampóny.


Zase si nemyslete, že jsem nikdy nepoužila jednorázovou plínu, ubrousky nebo prsní vložky. Někdy je to prostě potřeba. Hlavně třeba ty prsní vložky. Ale mám pocit, že jsem aspoň něco málo udělala pro to, abych nezahltila zemi odpadem.

Samozřejmě jsem to rozšířila dál, menstruační kalíšek, menstruační kalhotky. Ne každému se to zamlouvá, někdo prostě nechce opustit svůj stereotyp, ale věřte, že to není nijak jiné. Spousta lidí mi říká, že mě obdivuje za ty plíny, ale proč? Pro mě je to úplně stejný jako používat jednorázové.


A teď ještě k tomu bio rozměru. Se 6. měsícem přišly příkrmy. Kamarádka už nějakou dobu jela s dcerou metodu BLW (Baby Led Weaning), tak jsem se snažila nastudovat vše o normálních příkrmech i této metodě. Každá máma mi dá za pravdu, že na příkrmy byste potřebovali minimálně vysokou školu. :) Rozhodla jsem se pro nějaký mix obojího, ale vlastně to pak přešlo víc k té metodě BLW, která nechává dítě jíst samotné už od začátku. Výhod to má nepřeberné množství, nebudu je vyjmenovávat, ale pokud vás to zajímá, doporučuji přečíst knihu Vím, co mi chutná od Gill Rapleyové a Tracey Murkettové a sledovat BLW Krok za krokem nebo Jídlo do tlapky.


Honzovi zatím vše vařím a peču já sama, nikdy neměl skleničku nebo přesnídávku z obchodu (joo kapsičky občas koupíme, ale mám i ty plnitelné, takže je mohu dělat sama). Ale není to ani tak, že bych chtěla být děsně bio, ale protože mi to přijde přirozené.


80 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Miminka nespí celou noc

Všude na vás číhají rady o tom, jak by mělo dítě spát celou noc a vy jste zoufalí, protože to vaše nespí? Nebojte, je to normální.

留言


bottom of page