top of page
  • Barbara Tesařová

Já suším, co vy?

Asi jste se na chvíli zastavili nad tím, co že to vlastně dělám. Suším, držím Suchej únor, už to teda bude jen pár dní, ale zatím suším velmi zdařile. Ovšem setkávám se na internetu s negativními komentáři k celé akci, protože lidé vůbec nechápou její podstatu. O co tedy jde?

 

Suchej únor už má desetiletou tradici

Akce zdržení se alkoholu po jeden měsíc nevznikla jen tak náhodou a nejde ani o žádnou challenge ze sociálních sítích. Na jejím zrodu stála Liga otevřených mužů, která se zabývá hlavně zdravím. Vymýšleli, co dalšího mohou udělat pro zlepšení mužského zdraví, a protože ve statistikách pití alkoholu u nás razantně hůře dopadají právě pánové, rozhodli se udělat tuto iniciativu.


Chtějí zvláště poukázat na problém, které alkohol v naší společnosti vytváří, ne nadarmo vedeme žebříčky průměrné spotřeby alkoholu ve světě, a to určitě nejsou pozitivní výsledky. Do Sucháče, jak ho sami nazývají, se brzy přidaly i ženy a letos ho drží téměř 700 000 Čechů.


Nejde o to mít měsíc půst a pak se hned zlít jak dobytek. I z výsledků průzkumu Suchej únor pomáhá snížit spotřebu alkoholu lidem, kteří ho drželi, dlouhodobě. Jiní to berou jenom jako zpestření, ale celá myšlenka je jim blízká. I restaurace a bary začínají v posledních letech reagovat a do svých nabídek v tomto období přidávají nealko koktejly a vína.


Více o celé myšlence si můžete přečíst v mém rozhovoru s vedoucím kampaně Suchej únor Petrem Freimannem.

Proč já držím Suchej únor

Nedržím ho poprvé, už před lety jsme se hecovali s kolegy a drželi dokonce tuším suchý říjen. Pak jsme navázaly listopadem bez sladkého. Obě výzvy byly super a hůře se mi zvládalo žít bez sladkého. I tenkrát i teď mi být bez alkoholu nedělá potíže, zvlášť když jsem bez něj byla téměř dva roky (těhotenství a kojení), i když jsem si tu a tam něčeho lokla.


I přes to jsem v poslední době pozorovala, že si dávám po večerech docela dost vína na uvolnění nebo lepší kreativitu pro psaní. Ale ani kvůli jednomu člověk přece nemusí pít a jsem ráda, že to teď vidím a po Sucháči si dám víno třeba jen o víkendu nebo k nějaké příležitosti.


Určitě to není hloupá výzva, jak to někteří na internetu nazývají, má to smysl a mnoha lidem to už pomohlo zamyslet se nad svou závislostí. A naopak ten, co říká, že k něčemu takovýmu by ho v životě nedonutili, by to možná dost potřeboval.


47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Zázrak jménem menstruační kalhotky

Jak se vyhnout odpadu a zbytečnému používání plastů i v tak intimní záležitosti jako je menstruace? Jednoduše.

Time management

Time management vás všude straší, ale když tomu dáte šanci, určitě se to vyplatí.

ความคิดเห็น


bottom of page