top of page
  • Barbara Tesařová

50 odstínů paruk

Chytlavý titulek, ale jasně, že už jsou dneska asi tak miliony odstínů paruk. A to je skvělý, můžete si vybrat z nekonečného množství. A jak vybrat dobře?

 

Dobře, nejsem top odborník, ale několik paruk už mi prošlo hlavou a tak si dovolím sdílet svůj skromný názor.


Jak jsem již v jednom příspěvku uvedla, moje první kroky vedly do Světa paruk Evy Charouzové, kde podle všeho měli největší výběr a byl to vyhlášený obchod s parukami. Jenže co člověk ví, když ho to postihne naprosto nepřipraveného. Samozřejmě jsem chtěla paruku z pravých vlasů, přišlo mi, že umělé vlasy jsou prostě poznat. Na dotek byla každá paruka úplně k nerozeznání od normálních vlasů, fakt super pocit. Vybrala jsem si takovou hnědozrz barvu a přišla jsem si jako velká kočka. Vůbec jsem nevěděla a neřešila nějakou velikost hlavy, nikdo mi o tom nic neřekl. Samozřejmě jsem se ptala na údržbu, dostala jsem takovou A5 s informacemi a doporučení na tunu jejich produktů. Všechno jsme koupily, máma chtěla, abych byla šťastná, i když nad finální cenou se mi protočily panenky. Fakt něco takovýho může stát 16 000? Pojišťovna prý dává příspěvek. No jo, asi 1 000 korun. Což teď zpětně vidím jako „aspoň něco“, jak jsem už zmiňovala, dnes to není nic.

Moje první paruka 2013


Jenže když jsem pak cca po týdnu paruku dle návodu umyla a nechala vyschnout (nechtěla jsem na to hned používat fén, i když se to samozřejmě smí, jen nejlépe na nižší teploty), ty vlasy už nebyly tak příjemné a byly dost neforemné, takže jsem stejně musela vzít žehličku a nějak to spravit. Bylo to malinko zklamání, hlavně za ty peníze. Když jsem se na to do obchodu šla zeptat, bylo mi vysvětleno, že to je normální, právě proto se používají všechny ty přípravky a má se to fénovat a žehlit atd. No nebyla jsem z toho moc moudrá, ale samozřejmě jiný výběr jsem neměla a nějak jsem si na to zvykla.


Zhruba po roce byla paruka dost prořídlá a doplnění nebo úprava vyšly skoro stejně jako koupě nové. Tentokrát jsem zvolila dlouhou blond. Šup, zdražilo se, takže tentokrát 18 000 a to už jsem dokonce dostala členskou slevovou kartičku. Ale zase po nějaké době ty vlasy byly takové neforemné. No ale člověk neměl jiné informace, hledala jsem na internetu, blog jako tenhle nebyl, ani ve světě. Instagram byl v plenkách a nikdo o alopecii veřejně nemluvil.

Nová paruka přímo z obchodu

A po nějaké době...


Pak přišla paruka číslo tři, stále ze stejného obchodu s parukami. Krátká blond. V té době jsem ještě přes kamarádku dostala nabídku, jestli bych chtěla tmavší krátkou paruku, kterou již dotyčná nevyužívá, zadarmo. Bylo to hrozně hezký gesto a já byla ráda, že mám i nějakou alternativu. Byla ze syntetických vlasů, ale popravdě, velký rozdíl jsem neviděla. Na omak možná trošku.

Krátká paruka již po nějaké době používání

Tmavá syntetická paruka


Pak jsem požádala Nadační fond Daruj vlasy o svoji první paruku na míru a bum, to bylo úplně spadnutí na zadek. Velikost přímo na mojí hlavu, zjistila jsem konečně, že mám fakt malou hlavu, vždycky jsem paruky musela dost utahovat gumičkami, aby mi dobře seděly. Vlasy po umytí byly úplně stejné jako předtím, nemusela jsem na ně používat ani bůh ví jaké přípravky. Několika stránkový návod, jak se o ni starat, jak ji mýt. Také nabídka, že pokud bude potřeba, pomohou nám se servisem paruky. No prostě Alenka v říši divů. Po tomhle jsem si řekla, že by bylo skvělý mít paruku na míru na pořád, jenže jsem se bála, že to bude dost drahé, když si vezmu, kolik stojí ty v obchodě. Zase omyl.

Po roce nošení darované paruky my zase nějaké vlasy vypadaly, a tak vůbec potřebovala trochu vylepšit. Kontaktovala jsem tedy nadační fond a spojili mě s hvězdným vlásenkářem Honzou Kratochvílem, který pro ně dělal paruky. S Honzou jsem se domluvila, zašla do jeho dílny a vlasy mi dodělal. Byla to fakt moc milá návštěva, Honza byl hodně skromný, i když měl na kontě paruky pro skvělé filmy a televizní show (třeba Tvoje tvář má známý hlas). Zmínil se mi také, že dělá paruky na míru i pro obyčejné lidi, ne jen televizi. A toho jsem se chytla, to jsem přeci chtěla. Dost mě překvapilo, že by to bylo dokonce levnější než ty kupované.


Když Honza viděl, že mě to zaujalo, nabídl mi, že si rovnou změří moji hlavu a když se promyslím, že paruku chci, udělá mi ji. Samozřejmě že jsem na to kývla. Říkal mi, že stávající paruka je ještě v dobrém stavu, ale stejně by to chtělo do budoucna něco nového, přeci jen nevydrží celý život (což jsem si mimochodem naivně dřív myslela). Byla jsem ho ještě jednou navštívit, kdy zkoušel, jestli mi připravovaná paruka bude sedět i délkou a barvou vlasů, protože to tak odhadl, co jsem mu posílala fotky svých vlastních vlasů. No paruka byla už skoro hotová a já se Honzou domlouvala, kdy se potkáme. Nějakou dobu se mi neozýval, ale brala jsem to tak, že má hodně práce s televizí, přeci jen to je větší kšeft než moje jedna paruka. Bohužel jsem se záhy dozvěděla, že se Honza rozhodl ukončit svůj život. Bylo mi to hrozně moc líto, sebevraždy blízkých lidí mě vždy dost zasáhly. I když jsem Honzu vlastně moc neznala, bylo mi líto, že tak talentovaný člověk, který dělal super věc, odešel. Bohužel s tím odešla i moje vidina nové paruky. Do teď jsem se nedozvěděla, co se s ní stalo, možná někomu teď dělá radost, kdo ví.


No musela jsem si spravit chuť, jiné vlásenkáře jsem v té době neznala a vrátit se do obchodu s parukami se mi nechtělo, i když třeba v jiném by to bylo jiné, ale nějak to tam už nebylo. Naprostou náhodou, myslím, že ve facebookové skupině #Holkyzmarketingu, jsem se dozvěděla o e-shopu nahlave.cz, který založila Blanka, která sama má alopecii a přesně ví, co člověk potřebuje. A ty ceny paruk? Byla jsem úplně mimo.


Vybrala jsem si paruku z pravých vlasů, zase blond, protože já jsem prostě rozená blondýna (mozkem snad ne). Paruka přišla v krabičce s krásným osobním dopisem a na webu má Blanka spoustu informací k péči o paruky, dokonalý servis. Paruka mi byla teda trochu větší, mám fakt malinkou hlavu. Upravila jsem si ji ale trochu svépomocí, o tom radši psát nebudu, asi by mě Blanka zabila. :) Nicméně teď už nabízí i úpravu paruky na menší velikost nebo sestřih, takže se s ní nebojte domluvit, opravdu ví, čím si procházíte a je moc nápomocná. Moc ráda si od ní další paruku pořídím!

Paruka z nahlave.cz i po delším používání


Díky Instagramu jsem začala sledovat také nesčetné množství světových parukáren a nestačím se divit, jaký výběr je. Nejvíc mě asi zaujala značka Follea, různé známé alopecia Instagramerky ji taky hodně doporučují a jejich paruky vypadají úžasně. Nabízejí i přeměření hlavy online a celý jejich servis vypadá velmi vstřícně. Takže už se těším, že od nich jednou objednám, zatím jsem ale spokojená se svojí parukou od Blanky.


S parukami se určitě váže dohromady i péče o ně a jejich případné přilepování. Nejsem úplně odborník na tu péči, to vás radši odkážu na Blanky e-shop a nebo v dalším příspěvku na různé známé blogerky, které o tom moc hezky mluví. Ale přilepování bych se určitě ráda v dalším příspěvku věnovala, protože vám to přidá na sebevědomí, když se nebudete bát, že by paruka spadla, ulítla nebo něco. :) Což se mi stalo několikrát.

330 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Obočí dělá obličej

Být bez vlasů ještě tak nějak jde, ale když nemáte obočí, jako kdybyste ztratili obličej. V dnešní době už si s tím umíme poradit.

Comentários


bottom of page